| Standaard | Rang | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chemische samenstelling | |||||||
| C: | Ja: | Mn: | Q: | S: | Cr: | Geen van beide: | Cu: |
| GOST | У12 - U12 | ||||||
| 1.10-1.29 | 0,17-0,33 | 0,17-0,33 | <0.030 | <0.028 | <0.2 | <0.25 | <0.25 |
| GOST | У12A - U12A | ||||||
| 1.10-1.29 | 0,17-0,33 | 0,17-0,28 | <0.025 | <0.018 | <0.2 | <0.12 | <0.2 |
| PN | N12E | ||||||
| 1,15-1,24 | 0,15-0,30 | 0,15-0,30 | <0.025 | <0.025 | <0.15 | <0.2 | <0.2 |
| PN | N12 | ||||||
| 1,15-1,24 | 0,15-0,35 | 0,15-0,35 | <0.030 | <0.030 | <0.2 | <0.25 | <0.25 |
| GB | T12A - T00123 | ||||||
| 1,15-1,24 | <0.35 | <0.4 | <0.030 | <0.020 | <0.25 | <0.2 | <0.3 |
| ISO | C120U - 1.1555 | ||||||
| 1,15-1,25 | 0,1-0,3 | 0,1-0,4 | <0.030 | <0.030 | - | - | - |
| N.F. | C120E3U | ||||||
| 1.10-1.29 | 0,1-0,3 | 0,1-0,4 | <0.030 | <0.030 | - | - | - |
| B.S. | BW1C | ||||||
| 1.11-1.3 | 0,1-0,3 | 0,1-0,35 | <0.15 | - | - | <0.2 | - |
| MSZ | S121/S122 | ||||||
| 1,15 – 1,24 | 0,15-0,35 | 0,15-0,35 | <0.025 | <0.025 | <0.2 | <0.25 | <0.25 |
| UNI | C120KU | ||||||
| 1,10 – 1,29 | <0.3 | <0.35 | - | - | - | - | - |
| JIS | SK120 | ||||||
| 1,15-1,24 | <0.35 | <0.5 | <0.030 | <0.030 | <0.3 | <0.25 | <0.25 |
| VN | C120/F-1523 | ||||||
| 1.10-1.29 | <0.35 | <0.35 | <0.030 | <0.030 | <0.3 | - | - |
Beschrijving van U12A- en U12 --staalsoorten
Gereedschapsstaal met hoog koolstofgehalte. Gereedschappen die ervan zijn gemaakt, kunnen snijden, slijpen en slaan, vanwege de taaiheid, slijpweerstand, slagvastheid en hardheid.
Belangrijkste kenmerken:
Moeilijk
Goede weerstand tegen slijpen
Hoge snijcapaciteit
Nodulair
Goede slagvastheid
Toepassingen
Deze legering wordt veel gebruikt voor:
Limoenen
Moeren voor schroeven Draadtappen
Sterf noten
gereedschap voor horlogemakers
graveergereedschappen
Gereedschap voor metselwerk
Stempels Messen
Mechanische eigenschappen
Hardheid is een van de belangrijkste kenmerken van dit staal.
| Regel | Rang | Maximale hardheid HB als zachtgegloeid | Maximale hardheid HB in getemperde toestand |
|---|---|---|---|
| ISO | C120U | 217 | - |
| NAAIEN | 43992 | 212 | 63 |
| GOST | U12 | 207 | 62 |
| GOST | U12A | 207 | 62 |
| NAAIEN | 43991 | 212 | 63 |
| B.S. | BW1C | 207 | - |
| ČSN | 19221 | 210 | 64 |
| JIS | SK2 | 212 | - |
| PN | N12 | 207 | 63 |
| PN | N12E | 207 | 63 |
Andere eigenschappen:
| Rang: | N12 | N12E | U12A |
|---|---|---|---|
| Elektrische weerstand: | 1,96 μΩ*m | 1,96 μΩ*m | - |
| Dikte: | 7.830 g/cm3 | 7.830 g/cm3 | 7,79 g/cm3 |
| Specifieke warmtecapaciteit: | 485J/kg*K | 485J/kg*K | - |
| Lineaire uitzettingscoëfficiënt: | 10.30 (10^6)/OK | 10.30 (10^6)/OK | - |
Koeling
U12 verschilt van U12A in zijn verhardingsvermogen. U12 is een diephardend staal en U12A is een oppervlaktehardend staal.
| Grootste korrelgrootte / uithardingsdiepte, mm | Temperatuur [graad] | |||
|---|---|---|---|---|
| 760 | 800 | 840 | 880 | |
| N12 diephardend staal | 7/5 | 7/6 | 6/8 | 5 / 12* |
| N12E Oppervlaktehardingsstaal | 7/3 | 7/4 | 7/4 | 7/5 |
AANDACHT! Bij een breuk kunnen verhardingsscheuren aanwezig zijn.
Laten we de resultaten analyseren. Het afkoelen van een N12 DN 20-25 mm stalen staaf tot 880 graden zal resulteren in een volledig geharde breuk. Bij N12E-staal is een ongeharde kern ca. DN10mm blijft in de staaf.
Warmtebehandeling en warmvormen
| Warmtebehandeling en smeden N12E | ||
|---|---|---|
| Proces | Koeling | Temperatuur [graad] |
| Smeden | zand of as | 1000–800 graden |
| Zacht gloeien | elk | 680–710 graden |
| Stressverlichting | langzaam | 600-700 graden |
| Koeling | zoet of zout water | 760-780 graden |
| Gehard | lucht | 180-300 graden |
Waarom is het ontlaattemperatuurbereik zo breed? Omdat het een aanzienlijke invloed heeft op de uiteindelijke hardheid van het gereedschap. Daarom moet de ontlaattemperatuur binnen deze grens worden gekozen.
Lassen
Lassen is moeilijk en mag alleen als reparatiemiddel worden beschouwd: EN 450 B, ENS 50 B, ENS 15CrB, EN 350 B, ENS 18, EN 600 B, WBEN 280 MoB.
Wij leveren deze staallegering als
ronde staven
Gesmede onderdelen
Lakens en borden






